Andrzej Murayama Tokuan

Andrzej Murayama Tokuan

Andrzej Murayama Tokuan

Andrzej Murayama Tokuan (zm. 18 listopada 1619 na wzgórzu Nishizaka w Nagasaki w Japonii) − błogosławiony Kościoła katolickiego, japoński męczennik, ofiara prześladowań antykatolickich w Japonii.

Andrzej Murayama Tokuan był najstarszym synem wysokiego urzędnika rządowego w Nagasaki Antoniego Murayama Toan. W Japonii w okresie Edo (XVII w.) doszło do prześladowań chrześcijan. Andrzej Murayama Tokuan należał do Bractwa Różańcowego, ponadto pomagał misjonarzom katolickim w ich działalności. Został aresztowany za udzielanie schronienia misjonarzom 15 marca 1619 r. Razem z nim uwięziono o. Franciszka Morales Sedeño. Andrzej Murayama Tokuan został spalony żywcem 18 listopada 1819 r. na wzgórzu Nishizaka w Nagasaki razem z kilkoma innymi chrześcijanami.

Z powodu wiary stracono również kilkoro spośród jego krewnych, m.in. jego ojca i młodszego brata Jana Murayama Chuan (obaj straceni w grudniu 1619 r.). Jego żona Maria została ścięta w 1622 r.

Został beatyfikowany razem z żoną w grupie 205 męczenników japońskich przez Piusa IX w dniu 7 lipca 1867 (dokument datowany jest 7 maja 1867).

Dniem jego wspomnienia jest 10 września (w grupie 205 męczenników japońskich).

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Andrzej Murayama Tokuan

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź