Włodzimierz Ghika

Bł. Władysław Batthyány-Strattmann

Włodzimierz Ghika

Włodzimierz Ghika, właściwie Vladimir Ghika (ur. 25 grudnia 1873 w Konstantynopolu, zm. 16 maja 1954 w Jilava) – rumuński arystokrata, kapłan i męczennik chrześcijański, błogosławiony Kościoła katolickiego, wnuk Grzegorza V (Grigore al V-lea Ghica), ostatniego władcy Mołdawii.

Urodził się w prawosławnej rodzinie książęcej. Był synem ministra pełnomocnego[a]. Studiował w wolnej szkole nauk politycznych w Paryżu. W dniu 4 października 1921 został odznaczony Legią Honorową. Mając 57 lat w dniu 13 maja 1931 roku został mianowany przez papieża Piusa XI protonotariuszem apostolskim. 18 listopada 1952 został aresztowany przez komunistów i osadzony w więzieniu, gdzie był wielokrotnie przesłuchiwany i torturowany. Po procesie został skazany na trzy lata pozbawienia wolności.

Zmarł z wycieńczenia w więzieniu mając 80 lat w dniu 16 maja 1954 roku.

Beatyfikował go papież Franciszek 31 sierpnia 2013 roku. Uroczystościom w Bukareszcie przewodniczył kard. Angelo Amato.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dies natalis (16 maja).

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Włodzimierz Ghika

4.6/5 - (21 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź