Władysław Batthyány-Strattmann

Bł. Wiwald z San Gimignano

Władysław Batthyány-Strattmann

Książę Ladislaus (László) Batthyány-Strattmann (ur. 28 października 1870 w Dunakiliti, zm. 22 stycznia 1931 w Wiedniu) – błogosławiony Kościoła katolickiego, lekarz, członek starej magnackiej rodziny Batthyány.

Ladislaus Batthyány był 6. dzieckiem w rodzinie. Po ukończeniu gimnazjum studiował medycynę na uniwersytecie wiedeńskim. W roku 1898 ożenił się z hrabiną Marią Theresią Coreth. Ich związek przebiegał szczęśliwie i harmonijnie, a jego owocem było trzynaścioro dzieci. W Kittsee (Burgenland), gdzie zamieszkiwali zamek Kittsee, dr Batthyány założył w roku 1902 szpital. Początkowo pracował w nim jako lekarz ogólny, następnie specjalizował się w chirurgii i okulistyce. Dr Batthyány przyjmował codziennie nieodpłatnie 80-100 pacjentów. Najbiedniejszych z nich wspierał dodatkowo finansowo. W ten sposób rozdał większość swojego majątku. W 1915 odziedziczył tytuł książęcy oraz zamek w Körmend (Węgry). Wiązała się z tym zmiana nazwiska na Batthyány-Strattmann. Po pierwszej wojnie światowej przeniósł się wraz z rodziną do Körmend.

Też tam dr Batthyány otworzył za własne środki szpital. Dr Batthyány zachorował we wrześniu 1929 na raka i zmarł w 1931 roku w opinii świętości w sanatorium Löw w Wiedniu.

Został pochowany w rodzinnym grobowcu w Güssing, grobowiec ten jest drugim co do wielkości grobowcem rodzinnym w Austrii, po grobowcu rodziny cesarskiej w Wiedniu.

23 marca 2003 papież Jan Paweł II ogłosił beatyfikację dr Ladislausa Batthyánya-Strattmanna.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Władysław Batthyány-Strattmann

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź