Wincenty z Saragossy

Św. Wincenty z Saragossy

Wincenty z Saragossy

Wincenty z Saragossy (cs. священномученик Викентий ; ur. w Huesce, zm. 22 stycznia 304 w Walencji) – diakon w Saragossie, męczennik, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Urodził się w rzymskim mieście Huesca (w dzisiejszej Hiszpanii). Biskup Augustopola (ob. Saragossa) wyświęcił go na diakona i powierzył administrację dóbr diecezji oraz troskę o ubogich. Wincenty zginął w czasie prześladowań za panowania cesarza Dioklecjana.

Jego imieniem nazwano m.in. jedną z Wysp Zielonego Przylądka, odkrytą 22 stycznia 1462, a także Przylądek Świętego Wincentego w Portugalii. Również jego imieniem poświęcony został największy kościół w Szwajcarii – Berner Münster w Bernie.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 22 stycznia. Prawosławni wspominają świętego 11/24 listopada, tj. 24 listopada według kalendarza gregoriańskiego.

Jest patronem Lizbony, Walencji, winiarzy i sprzedawców win oraz leśników, drwali i rolników.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Wincenty z Saragossy

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.