Tomasz od Różańca

Bł. Tomasz od Ducha Świętego de Zumárraga Lazacano

Tomasz od Różańca

Tomasz od Różańca (ur. ok. 1602 w Nagasaki w Japonii; zm. 10 września 1622 wzgórzu Nishizaka w Nagasaki) − błogosławiony Kościoła katolickiego, japoński dominikanin, kleryk, męczennik.

Został wcześnie osierocony. Mieszkał na ulicach Nagasaki, skąd zabrali go dominikańscy misjonarze. Mieszkał u nich przez 13 lat, w czasie których uzyskał solidne wykształcenie dotyczące zarówno spraw świeckich, jak i religii chrześcijańskiej. W kolejnych latach pomagał misjonarzom w ich pracy.

Został aresztowany w nocy 13 grudnia 1618 razem z misjonarzami Janem Martínez Cid i Aniołem Orsucci. Gubernator, litując się nad nim z powodu jego młodego wieku, chciał go ocalić i namawiał go do zeznania, że dwójkę zakonników znał tylko jako hiszpańskich kupców, ale nic nie wiedział o ich działalności misyjnej. On jednak odmówił, a co więcej stwierdził, że pomagał księżom w działalności misyjnej. Wysłano go więc do więzienia w Suzuta. Będąc już więzieniu został przyjęty do zgromadzenia dominikańskiego i otrzymał imię Tomasz od Różańca.

W dniu 22 września 1622 r. został zabrany na wzgórze Nishizaka w Nagasaki, na którym tego dnia spalono żywcem wielu chrześcijan. Natomiast Tomasz od Różańca i Dominik od Różańca zostali straceni przez ścięcie.

Został beatyfikowany przez Piusa IX 7 lipca 1867 r. w grupie 205 męczenników japońskich.

Dniem jego wspomnienia jest 10 września (w grupie 205 męczenników japońskich).

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Tomasz od Różańca

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź