Tomasz Jan Monsaint

Bł. Tomasz Bosgrave

Tomasz Jan Monsaint

Tomasz Jan Monsaint, fr. Thomas-Jean Monsaint (ur. 18 grudnia 1725 w Villerville, zm. 2 września 1792 w Saint-Germain-des-Prés) – francuski błogosławiony Kościoła katolickiego, prezbiter.

Po przyjęciu święceń kapłańskich w 1749 roku podjął działalność duszpasterską. Od 1760 roku był kapłanem diecezji paryskiej. Gdy w rewolucyjnej Francji nasiliło się prześladowanie katolików, został aresztowany na terenie parafii przy kościele św. Rocha, gdzie od 1761 roku pełnił posługę jako wikariusz. Uwięziony został w opactwie Saint-Germain-des-Prés. Zginął z rąk tłumu, który wcześniej wymordował przewożonych z merostwa do opactwa więźniów, w czasie masakr wrześniowych.

Wspominany jest w dzienną rocznicę śmierci.

Tomasz Jan Monsaint został beatyfikowany 17 października 1926 wraz z 190 innymi męczennikami francuskimi przez papieża Piusa XI.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Tomasz Jan Monsaint

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź