Teresa Portugalska (królowa Leónu)

Bł. Teresa od Matki Boskiego Pasterza Chambó y Palés

Teresa Portugalska (królowa Leónu)

Teresa Portugalska (ur. 1181 w Coimbrze, zm. 18 czerwca 1250 w Lorvão) – infantka portugalska, córka króla Portugalii Sancha I i Dulce Berenguer, żona króla Leónu Alfonsa IX, benedyktynka oraz błogosławiona Kościoła katolickiego.

Teresa była matką trzech dzieci Alfonsa, lecz ich małżeństwo zostało uznane z nieważne (byli kuzynostwem), Teresa powróciła do Lorvão, gdzie założyła benedyktyński klasztor, później przekształcony w większy, cysterski klasztor, dla ponad 300 zakonnic.

W 1230 roku, Alfons zmarł, lecz miał dzieci ze swoją drugą żoną Berenguelą z Kastylii. Jednak drugie małżeństwo Alfonsa, również zostało anulowane, z tego samego powodu co pierwsze – małżonkowie byli kuzynami. Po dwóch nieważnych małżeństwach powstał spór, kto miałby odziedziczyć tron. Teresa przybyła do Leónu i oświadczyła, że jej dzieci nie roszczą sobie prawa do tronu, więc królem został syn Berengueli, Ferdynand. Po zamieszaniu związanym z sukcesją, Teresa wróciła do Lorvão, gdzie przyjęła śluby zakonne, choć już od lat była mniszką. Zmarła śmiercią naturalną 18 czerwca 1250 roku.

13 grudnia 1705 roku została beatyfikowana (wraz z siostrą Sanchą) przez papieża Klemensa XI.

Błogosławiona Teresa jest patronką Portugalii.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 17 czerwca.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Teresa Portugalska (królowa Leónu)

4.4/5 - (20 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź