Teresa Chen Jinjie

Św. Teresa Chen Jinjie

Teresa Chen Jinjie

Św. Teresa Chen Jinjie (chiń. 陳金婕德蘭) (ur. 1875 r. w Feng, Hebei w Chinach, zm. 5 lipca 1900 r. w Cao, Hebei) – święta Kościoła katolickiego, męczennica.

Teresa Chen Jinjie urodziła się we wsi Feng, powiat Qi, prowincja Hebei.

Podczas powstania bokserów doszło w Chinach do prześladowań chrześcijan. 5 lipca 1900 r. utworzyła się grupa dziesięciu krewnych i przyjaciół rodziny Chen, którzy wynajęli wóz, żeby uciec do sąsiedniego miasta. Jednak zostali schwytani w drodze przez powstańców. Ci natychmiast ścięli woźnicę, który prosił, żeby oszczędzili kobiety i dzieci. Również ścięto dwóch chłopców w wieku 12 i 17 lat (krewnych rodziny Chen) a ich matkę poraniono. Trzem innym osobom udało się uciec. Powstańcy chcieli zabrać ze sobą Teresę Chen Jinjie i jej młodszą siostrę Różę Chen Aijie, ale one nie zgodziły się na to. Potem klęcząc na drodze modliły się. Jeden z napastników zaczął ciągnąć Teresę Chen Jinjie, ale ta go odepchnęła. Wtedy zaatakował ją nożem i śmiertelnie zranił.

Dzień jej wspomnienia to 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich).

Została beatyfikowana 17 kwietnia 1955 r. przez Piusa XII w grupie Leon Mangin i 55 Towarzyszy. Kanonizowana w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Teresa Chen Jinjie

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.