Tercjusz (postać biblijna)

Św. Tercjusz (postać biblijna)

Tercjusz (postać biblijna)

Tercjusz, Terencjusz Ikonejski lub Terencjusz z Ikonium – żyjący w I wieku uczeń św. Pawła, postać biblijna, święty katolicki.

Tercjusz, choć nie należał do grona Apostołów, był jednym ze współpracowników Pawła z Tarsu. Był sekretarzem apostoła Pawła i spisywał List do Rzymian, który był skierowany do chrześcijan w Rzymie, co jako spisujący słowa apostoła zaznaczył w końcu listu (Rz 16, 22 BT).

Według Diodora z Tarsu, Pseudo-Hipolita, Pseudo-Doroteusza i innych miał być drugim biskupem Iconium (po Sozyparze). Zaliczony później do grupy Siedemdziesięciu dwóch apostołów, którzy rozeszli się po świecie, by nawracać na chrześcijaństwo. Terencjusz zginął śmiercią męczeńską jeszcze w I wieku. Wymieniany w grupach w synaksarionach 20 października, a także 20 i 21 czerwca, samodzielnie 30 czerwca. Do martyrologiów wprowadzony przez Cezarego Baroniusza jako męczennik, biskup i wspominany 21 czerwca.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Tercjusz (postać biblijna)

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.