Teodoryk Balat

Św. Teodoryk Balat

Teodoryk Balat

Św. Teodoryk Balat (chiń. 德奥理 ; pinyin Dé Àolǐ; ur. 28 października 1858 w Saint-Martin-du-Taur, Tarn we Francji, zm. 9 lipca 1900 w Taiyuan, prowincja Shanxi w Chinach) – święty Kościoła katolickiego, franciszkanin obserwant, kapłan, misjonarz, męczennik.

Jego rodzicami byli Giovanni Francesco i Rosa Taillefer. W wieku 11 lat rozpoczął naukę w niższym seminarium duchownym. Został tercjarzem franciszkańskim. Następnie wstąpił do wyższego seminarium duchownego w Albi. W 1880 r. wstąpił do zakonu franciszkanów. Na misje do Chin przybył w październiku 1884 r. Biskup Grzegorz Grassi powierzył mu funkcję nauczyciela w niższym seminarium, został również mistrzem nowicjatu, kapelanem sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi i kapelanem sierocińca. Podczas powstania bokserów doszło do prześladowań chrześcijan. Zarządca prowincji Shanxi Yuxian nienawidził chrześcijan. Z jego polecenia aresztowano 3 biskupów (Grzegorz Grassi, Franciszek Fogolla, Eliasz Facchini), 3 księży, 7 zakonnic, 7 seminarzystów, 10 świeckich pomocników misji i kilka chińskich wdów. Wśród zatrzymanych był Teodoryk Balat. Aresztowano również protestanckich duchownych razem z ich rodzinami. Ojciec Balat został stracony na rozkaz gubernatora Shanxi po udzieleniu siostrom błogosławieństwa 9 lipca 1900 r. W tym dniu zabito łącznie 26 męczenników. W styczniu 1901 r. nowy zarządca prowincji urządził ich uroczysty pogrzeb.

Wspomnienie liturgiczne św. Teodoryka obchodzone jest 9 lipca, w grupie 120 męczenników chińskich.

Został beatyfikowany 24 listopada 1946 r. przez papieża Piusa XII w grupie Grzegorza Grassi i 28 Towarzyszy. Kanonizowany w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Teodoryk Balat

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.