Święty Wulstan

Św. Święty Wulstan

Święty Wulstan

Wulstan, Wulfstan (ur. ok. 1012 w Long Itchington (Warwickshire), zm. 19 stycznia 1095 w Worcesterze) – święty Kościoła katolickiego, anglosaski biskup.

Pochodził z zamożnej rodziny. Wykształcenie zdobył w szkołach przyklasztornych w Evesham i Peterborough. Wstąpił do zakonu benedyktynów i przez następne 25 lat prowadził działalność w klasztorze w Worcester. Pełnił tam obowiązki nauczyciela, a następnie obrany został przeorem. Jego ascetyczny tryb życia i pokora zjednała mu szacunek i w 1062 roku powołany został na urząd biskupa, na którym jako jedyny Anglosas pozostał po przejęciu władzy przez Wilhelma Zdobywcę.

Wulstan w swojej działalności miał szczególny wkład w odnowienie życia kościelnego i zakonnego, a zasłynął także z miłosierdzia wobec ubogich. Dzięki wspólnym zabiegom z arcybiskupem Lanfrankiem z Canterbury doprowadził do likwidacji handlu niewolnikami. Przypisuje mu się inicjatywę wizyt duszpasterskich na terenie Brytanii.

14 maja 1203 papież Innocenty III kanonizował Wulstana. Jego wspomnienie obchodzono 19 stycznia, a współcześnie wspomnienie liturgiczne przypada na 20 stycznia.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Święty Wulstan

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.