Święty Tarsycjusz

Św. Święty Tarsycjusz

Święty Tarsycjusz

Tarsycjusz, Tarcyzjusz, gr. Ταρσίζιος (zm. ok. 250 r. w Rzymie) – męczennik rzymski z czasów prześladowań za cesarza Decjusza, akolita, święty Kościoła katolickiego.

Zgodnie z Tradycją Kościoła, św. Tarsycjusz żył w III wieku po Chrystusie i był akolitą Kościoła rzymskiego. Śmierć męczeńską poniósł w latach rządów cesarza Decjusza (249-251). Z inskrypcji papieża Damazego I wynika, że akolita wolał zginąć z rąk wrogiego chrześcijanom i rozszalałego tłumu mieszkańców Rzymu, niż oddać niesiony pod płaszczem Najświętszy Sakrament. Papież Damazy porównywał jego śmierć przez ukamienowanie do męczeństwa św. Szczepana.

Legenda o św. Tarsycjuszu została znacznie rozbudowana przez kardynała Nicholasa Wisemana, który sportretował go w swej historycznej powieści Fabiola, czyli Kościół katakumb, opublikowanej w 1854. W 1939 wybudowano w Rzymie świątynię ku czci świętego (arch. Rossi). W zbiorach paryskiego Musée d’Orsay znajduje się marmurowa rzeźba tego męczennika dłuta Alexandre Falguière powstała w 1868.

Liturgiczne wspomnienie obchodzono początkowo u jego grobu w dniu, w którym zginął (łac. dies natalis). Wzmianek o nim nie zawierają najstarsze księgi liturgiczne z VII-VIII wieku. O dniu jego wspomnienia wiadomo od Adona z Yienne, który żył w IX wieku i wymienia Tarsycjusza w swoim Martyrologium pod datą 15 sierpnia; pod tą datą figuruje też w Martyrologium rzymskim od czasów średniowiecza.

Z uwagi na przypadającą w tym samym dniu Uroczystość Wniebowzięcia NMP, mającą wyższą rangę niż wspomnienie świętego, obchód ku czci św. Tarsycjusza przenoszony jest gdzieniegdzie na dzień 21 listopada.

Szczątki męczennika złożono w katakumbach św. Kaliksta; obok pochowany został także męczennik papież Stefan I (254-257).

W 1675 relikwie świętego przeniesiono do Neapolu do bazyliki św. Dominika, gdzie ufundowano osobną kaplicę. Część relikwii przechowywana jest w salezjańskim kolegium przy Via Appia w Rzymie.

Pius X ogłosił go patronem włoskiej Akcji Katolickiej.

W wielu krajach katolickich (również w Polsce) Tarsycjusz uważany jest za patrona służby liturgicznej (zwłaszcza ministrantów). W niektórych parafiach kandydaci na ministrantów otrzymują komżę w dzień wspomnienia świętego lub w niedzielę go poprzedzającą.

Święty ten patronuje ponadto pierwszej komunii świętej.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Święty Tarsycjusz

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.