Święty Marcjusz

Św. Święty Marcjusz

Święty Marcjusz

Marcjusz z Auvergne (ur. 440 lub 445, zm. 530) – święty katolicki, mnich pustelnik.

Wszystko co wiemy o świętym Marcjuszu pochodzi z dzieła Vitae Patrum (rozdział XIV) autorstwa świętego Grzegorza z Tours, którego ojca Marcjusz wyleczył z ciężkiej choroby.

Święty Marcjusz urodził się w
Auvergne, (obecna Owernia) między 440 a 445 rokiem. Od wczesnej młodości Marcjusz odznaczał się wielką religijnością. Po osiągnięciu wieku męskiego zdecydował się wycofać ze świata, aby prowadzić samotne życie. W 460 roku udał się na szczyt Clermont i zamieszkał tam jako pustelnik. Wykuł sobie pustelnię na zboczu góry i wyrzeźbił kamienne łóżko, na którym leżał.

Sława jego świętość i przypisywane mu cuda sprawiły, że wkrótce dołączać do niego zaczęli liczni naśladowcy, stając się jego uczniami. Stopniowo uformowali się we wspólnotę, której czas dzielił między modlitwę a uprawę ziemi.. W 470 roku pustelnia przemieniła się w klasztor, w którym Marcjusz był opatem.

Zmarł w opinii świętości w 530 roku. Jego szczątki zostały pochowane z honorem w oratorium klasztornym, gdzie miało miejsce wiele cudów.

Dzień pamięci obchodzi się 13 kwietnia.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Święty Marcjusz

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź