Stefan z Obazine

Św. Stefan z Obazine

Stefan z Obazine

Stefan z Obazine, fr. Étienne dObazine (ur. w XI wieku k. Limoges w Limousin, zm. 8 marca 1159 w Bonnaigue) – francuski prezbiter i pustelnik, cysterski zakonnik oraz pierwszy opat w Obazine (1142-1159), święty Kościoła katolickiego.

Urodził się pod koniec XI wieku w okręgu Limousin w Masywie Centralnym.
Wcześnie osierocony opiekował się matką i braćmi. Ukończył studia i został kapłanem. Z początku wiódł życie pustelnicze. W 1142 roku przywdział habit i założył podwójny klasztor, dla kobiet i mężczyzn, w Obazine (fr. Aubazine), którego został pierwszym opatem. Poszukując reguły zakonnej dla nowo powstałej społeczności zasięgnął rady Wielkiej Kartuzji i opactwa w Dalon. W 1147 roku klasztor podporządkowano zakonowi cysterskiemu. Kolejno powstały klasztory w Garde-Dieu (1150) oraz we Frenade (1151).

Zmarł w Bonnaique, dzisiejszym Saint-Fréjoux we Francji, a pochowany został w opactwie Obazine na terenie diecezji Limoges.

Jest patronem katedry w Limoges (fr. Cathédrale Saint-Étienne).

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Stefan z Obazine

4.4/5 - (15 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź