Stefan I (papież)

Św. Stefan I (papież)

Stefan I (papież)

Stefan I (ur. Rzymie, zm. 2 sierpnia 257 tamże) – święty Kościoła katolickiego, 23. papież w okresie od 12 maja 254 do 2 sierpnia 257.

Podczas jego pontyfikatu narodził się spór o ważność chrztu apostatów i heretyków. Niektórzy biskupi Afryki Północnej oraz Azji Mniejszej, na czele z Cyprianem z Kartaginy, uważali że osoby pragnące powrócić po wyparciu się wiary do wspólnoty Kościoła muszą przyjąć powtórnie chrzest. Stefan I był temu zdecydowanie przeciwny, co niemal doprowadziło do zerwania jedności z tymi Kościołami.

Papież prowadził także drugi spór z Cyprianem dotyczący biskupa Marcjana z Arles, który przyjął rygorystyczne zasady antypapieża Nowacjana i odmawiał rozgrzeszenia nawróconym apostatom. Biskup Kartaginy domagał się usunięcia i ekskomunikowania Marcjana, lecz papież odmówił.

Wszystkie te wydarzenia wpływają na opinię jakoby Stefan I był władczym i bezkompromisowym papieżem. Według Liber Pontificalis zmarł jako męczennik i został pochowany w kryptach św. Kaliksta.

W tym samym czasie antypapieżem był Nowacjan.

Jest czczony 2 sierpnia.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Stefan I (papież)

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.