Sieroty zebrane tekst
Pieśń Sieroty zebrane tekst – refleksja nad głębokim wołaniem serca
W kulturze polskiej pieśń religijna zawsze odgrywała ważną rolę, będąc nie tylko wyrazem ducha ludu, ale też lustrem jego przeżyć, nadziei i bólów. Jednym z takich utworów, które poruszają serce, jest „Sieroty zebrane”.
Już sama nazwa pieśni wskazuje na jej tematykę. Mówi o sierotach, które symbolicznie mogą reprezentować każdego z nas w momentach osamotnienia, cierpienia czy poszukiwania pocieszenia. Sieroty, choć opuszczone przez rodziców, nie są same. Zwracają się do Najświętszej Maryi Panny, która w katolickiej tradycji jest postrzegana jako matka dla wszystkich wierzących.
Każda zwrotka pieśni podkreśla wyjątkowy charakter Maryi – jest ona nazywana „śliczną liliją”, co nawiązuje do jej czystości i nieskalanego poczęcia. W pieśni tej dostrzegamy głęboką potrzebę zbliżenia się do Maryi, aby znaleźć w niej oparcie i pocieszenie. Wielokrotne powtórzenie imienia „Maryja” w refrenie jest wyrazem tej tęsknoty i pragnienia bliskości.
W trzeciej zwrotce pojawia się odniesienie do „Charłupskiego kościoła” – być może jest to szczególny kościół, w którym autor tej pieśni doświadczył łaski czy pocieszenia, jednak może to także być uniwersalny symbol każdej świątyni, gdzie człowiek może znaleźć schronienie i poczucie obecności Matki Bożej.
Pieśń „Sieroty zebrane” jest pięknym świadectwem wiary i ufności w opiekę Matki Bożej. To przypomnienie, że w najtrudniejszych chwilach naszego życia możemy zwrócić się do Maryi, która zawsze nas wysłucha i pomoże. To również zachęta, by w naszym życiu codziennym nie zapominać o tej wyjątkowej obecności, która może przynieść ulgę w cierpieniu i dać nadzieję na lepsze jutro.
Tekst Pieśni: Sieroty zebrane
l. Sieroty zebrane. Panno Maryjo,
niedolą stroskane, śliczna lilijo
Ref. Maryja, Maryja – tak wołają dzieci,
Maryja, Maryja niech głos nasz doleci.
Do Ciebie – Matuchny, do Ciebie Jedynej.
Do Syna Twojego, do niebios krainy.
2. Pocieszże nas pociesz. Panno Maryjo.
I łzy nasze otrzyj, śliczna lilijo
3. Do Twych stóp się ścielę. Panno Maryjo,
w Charłupskim kościele śliczna lilijo
Chwyty: Sieroty zebrane
[Sieroty zebrane. Panno Maryjo,]
G D Em C
Sieroty zebrane. Panno Maryjo,
G D G
niedolą stroskane, śliczna lilijo
[Maryja, Maryja – tak wołają dzieci,]
G D Em C
Maryja, Maryja – tak wołają dzieci,
G D Em C
Maryja, Maryja niech głos nasz doleci.
G D Em C
Do Ciebie – Matuchny, do Ciebie Jedynej.
G D G
Do Syna Twojego, do niebios krainy.
[Pocieszże nas pociesz. Panno Maryjo.]
G D Em C
Pocieszże nas pociesz. Panno Maryjo.
G D G
I łzy nasze otrzyj, śliczna lilijo
[Do Twych stóp się ścielę. Panno Maryjo,]
G D Em C
Do Twych stóp się ścielę. Panno Maryjo,
G D G
w Charłupskim kościele śliczna lilijo
Wykonanie: Sieroty zebrane tekst
Dziękuję, że jesteś z nami, jeśli podoba Ci się to co robimy, wesprzyj nas, zobacz również nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj. Zobacz również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej Świętym i Błogosławionym.
0 comments