Rozalia Rendu

Bł. Roman Łysko

Rozalia Rendu

Rozalia Rendu, fr. Rosalie Rendu, właśc. Jeanne Marie Rendu (ur. 9 września 1786 w Confort, zm. 7 lutego 1856 w Paryżu) – francuska zakonnica, szarytka (SM) błogosławiona Kościoła rzymskokatolickiego.

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dzienną pamiątkę śmierci.

Urodziła się jako pierwsza z czterech córek góralskiej rodziny z Jur. W czasie rewolucji francuskiej (1789–1799) jej rodzina ukrywała księży. W 1796 r. zmarł jej ojciec, a kilka miesięcy po nim czteromiesięczna siostra. Po zakończeniu rewolucji Rozalia rozpoczęła naukę w szkole urszulanek w Gex.

25 maja 1802 roku przybyła do macierzyńskiego domu sióstr miłosierdzia św. Wincenty à Paulo w Paryżu i przybrała imię Rozalia. Uczyła tu za darmo młode kobiety. W 1807 złożyła śluby zakonne, a w 1815 została przełożoną domu zakonnego. Do jej dzieł zaliczyć należy otwarcie apteki, sierocińca i ośrodka dla młodych robotnic. Zmarła w opinii świętości. Została pochowana na cmentarzu Montparnasse.

Beatyfikował ją papież Jan Paweł II 9 listopada 2003.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Rozalia Rendu

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź