Róża z Viterbo

Św. Róża z Viterbo

Róża z Viterbo

Św. Róża z Viterbo OFS (ur. 1233 w Viterbo, zm. 6 marca 1253, tamże) − święta Kościoła katolickiego, tercjarka franciszkańska.

Jej rodzice byli rolnikami, rodzina była uboga, lecz religijna. Już w wieku 12 lat została tercjarką franciszkańską. Oddawała się praktykom pokutnym w intencji nawrócenia grzeszników, jak również chodząc po rodzinnym mieście nawoływała mieszkańców do pokuty. Rozgniewała tym mieszkających tam katarów, którzy wygnali ją wraz z rodziną z miasta. Mogła powrócić, dopiero gdy Viterbo zajęły wojska papieskie po śmierci cesarza Fryderyka II. Pod koniec życia prosiła o przyjęcie do zakonu klarysek w Viterbo, ale jej odmówiono.

Jest patronką Viterbo, papież Benedykt XV ogłosił ją patronką młodzieży żeńskiej Akcji Katolickiej.

Jej wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 6 marca.

W ikonografii przedstawiana jest z krzyżem.

Jej grób stał się miejscem pielgrzymek. W związku z tym jej relikwie w 1257 r. złożono w kościele klarysek w Viterbo.

4 września co roku w Viterbo odbywa się procesja po ulicach miasta z relikwiami św. Róży.

Na wiadomość o uzdrowieniu jednego z kardynałów papież Kalikst III przysłał na grób Róży z Viterbo złotą różę i wyznaczył kanoniczną komisję do zbadania jej życia. Następnie wpisał Różę do katalogu świętych.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Róża z Viterbo

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.