Robert Southwell

Św. Robert Southwell

Robert Southwell

Robert Southwell S.J. (ur. ok. 1561, zm. 21 lutego 1595) – święty katolicki, męczennik, angielski poeta metafizyczny, gorliwy wyznawca katolicyzmu.

Urodził się w Horsham St. Faiths w hrabstwie Norfolk, w katolickiej rodzinie ziemiańskiej. Od 1576 kształcił się poza Anglią, najpierw we francuskim mieście Douai, następnie w Paryżu, gdzie pozostawał pod opieką Thomasa Darbyshirea S.J. Po dwuletnim nowicjacie spędzonym przeważnie w Tournai, wstąpił do zakonu jezuitów. Pomimo młodego wieku, został mianowany przełożonym angielskiego kolegium w Rzymie, a w 1584 lub 1585 wyświęcony na księdza.

W tym samym roku wszedł w życie akt królowej Elżbiety zakazujący pod karą śmierci jej angielskim poddanym, którzy zostali wyświęceni na księży w zakonach katolickich od jej wstąpienia na tron, przebywania w Anglii przez więcej niż czterdzieści dni. Mimo tego Southwell odważnie postanowił złamać to prawo i w 1586 razem z Henrym Garnettem udał się na misję do Anglii. Krążył od jednego do drugiego katolickiego domu, odprawiając rytuały Kościoła, a w 1589 został kapelanem Ann Howard, której mąż, pierwszy earl Arundell, przebywał w więzieniu oskarżony o zdradę. To do niego Southwell adresował swój Epistle of Comfort (List o pocieszeniu). Ten i inne spośród jego traktatów religijnych, jak A Short Rule of Good Life (Krótka reguła dobrego życia), Triumphs over Death (Tryumfy nad śmiercią), Mary Magdalens Tears (Łzy Marii Magdaleny) i Humble Supplication to Queen Elizabeth (Uniżona suplika do królowej Elżbiety) szeroko kursowały w manuskryptach, niosąc katolikom pocieszenie w czasie prześladowań. Znalazły uznanie także poza kręgami katolickimi, czego dowodzi naśladowanie Mary Magdalens Tears w Christs Tears over Jerusalem (Łzy Chrystusa nad Jeruzalem) Thomasa Nasha.

Po sześciu latach pełnej sukcesów pracy aresztowano Southwella, który miał zwyczaj odwiedzać dom Richarda Bellamyego koło Harrow, podejrzanego o związki z Jeromeem Bellamym, skazanego na śmierć za współudział w spisku Anthonyego Babingtona. Jedna z jego córek, Anne Bellamy, aresztowana i uwięziona w Holborn, wydała poczynania Southwella Richardowi Topcliffeowi, który natychmiast go aresztował.

Southwell został uwięziony w domu Topcliffea podczas odprawiania mszy. Był tam poddawany torturom w próżnej nadziei, że da się z niego wyciągnąć jakieś dowody przeciw innym księżom. Przeniesiono go do więzienia w Westminsterze, gdzie był bardzo źle traktowany. Przeniesiono go następnie do więzienia w londyńskim Tower, jednak aż do lutego 1595 nie odbyły się żadne rozprawy.

Nie ma większych wątpliwości, że dużą część swojej poezji (która nie została opublikowana za jego życia) napisał w więzieniu. 20 lutego 1595 odbył się jego proces przed sądem Kings Bench, gdzie przedstawiono mu zarzut zdrady stanu. Następnego dnia został powieszony w Tyburn. Jeszcze przed powieszeniem wypierał się jakichkolwiek złych zamiarów wobec królowej i państwa.

W 1602 ukazał się tomik St. Peters Complaint, with Other Poems. Najbardziej znanym wierszem poety jest Burning Babe. Na język polski utwór ten przetłumaczył Stanisław Barańczak. Liryka Southwella charakteryzuje się kunsztem wersyfikacyjnym. Poeta stosuje klasyczne strofy i aliterację, jak w tytule Lewd Love is Loss, lub w poniższej zwrotce.

Jego wiersze wywarły wpływ na twórczość Thomasa Nashe’a, Thomasa Lodge’a i Williama Szekspira.

Beatyfikowany 29 grudnia 1886 przez papieża Leona XIII i 25 października 1970 roku kanonizowany w grupie Czterdziestu męczenników Anglii i Walii przez Pawła VI.

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w Kościele katolickim w dies natalis (21 lutego).

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Robert Southwell

4.3/5 - (13 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź