Protazy Hong Jae-yeong

Bł. Placyda Viel

Protazy Hong Jae-yeong

Protazy Hong Jae-yeong (ur. 1780 w Yesan, zm. 4 stycznia 1840) – koreański męczennik i błogosławiony Kościoła katolickiego.

Protazy Hong Jae-yeong pochodził ze szlacheckiej rodziny. Był synem Łukasza Hong Nak-mina. Ojciec nauczył go katechizmu. W 1801 roku, w czasie prześladowań, został aresztowany wraz z ojcem, wyrzekł się wiary i został zesłany do Gwangju. Jego ojciec poniósł śmierć męczeńską. W późniejszym okresie życia odzyskał wiarę i pokutował za swoje błędy. Wychował swoje dzieci zgodnie z nauką kościoła. W 1832 roku sądy królewskie ogłosiły amnestię, Protazy Hong Jae-yeong otrzymał propozycję powrotu do swojego rodzinnego miasta pod warunkiem ponownego wyrzeczenia się wiary; odmówił. Po wybuchu kolejnych prześladowań antykatolickich w 1839 roku udzielił schronienia wiernym w swoim domu. Został przeniesiony do Jeonju razem z innymi katolikami, gdzie był wielokrotnie torturowany i przesłuchiwany. Został skazany na karę śmierci, którą wykonano przez ścięcie 4 stycznia 1840 roku.

Beatyfikował go papież Franciszek w grupie 124 męczenników koreańskich 16 sierpnia 2014 roku.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Protazy Hong Jae-yeong

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź