Prot i Hiacynt

Św. Prot i Hiacynt

Prot i Hiacynt

Prot, cs. Muczenik Prot i (cs.) Muczenik Iakinf, Hiacynt, wł. Proto e Giacinto (zm. ok. 262 w Rzymie) – bracia męczennicy, święci Kościoła katolickiego i prawosławnego.

O ich kulcie wiadomo z dokumentów liturgicznych Depositio martyrum, salzburskiego Itinerarium, Epitome de locis sanctorum oraz sakramentarzy i marmurowego kalendarza z Neapolu.

Święty Damazy (papież 366-384) obu męczenników nazwał braćmi, jednak nie wiadomo czy dotyczyło to więzów krwi.

Późniejsze Passio Eugenii Rzymskiej, wspomina ich jako eunuchów i służących św. Eugenii, którzy ponieśli śmierć męczeńską za czasów panowania cesarza Galiena (260-268). Święci zostali wysłani przez Eugenię do pouczenia i ochrzczenia pewnej młodej rzymianki imieniem Bazyla. Zostali pojmani przez pogan i zawleczeni do ich świątyni, gdzie mieli złożyć ofiarę rzymskim bogom.
Zostali straceni przez ścięcie lub spalenie.

Grób św. Hiacynta, z zachowanym napisem, odkryła wyprawa archeologiczna (1845) do katakumb Bazyli przy Via Salaria. Oryginalna inskrypcja według starego Martyrolgium brzmiała:

D P III IDUS SEPTEBR YACINTHUS MARTYR

W późniejszym czasie odsłonięto napis:

… S E P U L C R U M P R O T I M(artyris) …

Obecnie są to katakumby św. Hermesa, męczennika (zm. ok. 120).

Ich wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 11 września.

Kościół prawosławny, z uwagi na liturgię według kalendarza juliańskiego, wspomina męczenników 24 grudnia/6 stycznia[c], tj. 6 stycznia według kalendarza gregoriańskiego razem ze św. Eugenią.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Prot i Hiacynt

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.