Piotr Won Si-jang

Bł. Petro Werhun

Piotr Won Si-jang

Piotr Won Si-jang (kor. 원시장 베드로; ur. 1732 w Eungjeong-ri, Hongju w ówczesnej prowincji Chungcheong w Korei; zm. 28 stycznia 1793 w Jeonju) – koreański męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Won Si-jang był ojcem kilkorga dzieci. Pomiędzy 1788 a 1789 rokiem razem ze swoim kuzynem Won Si-bo zetknęli się z religią katolicką. W celu studiowania katechizmu Won Si-jang postanowił opuścić dom na rok. Po powrocie zaczął nauczać krewnych i znajomych katechizmu, chociaż sam jeszcze nie przyjął chrztu. Ponadto swój majątek rozdał ubogim.

W 1791 roku, po rozpoczęciu prześladowań katolików w Korei, został aresztowany (jego kuzynowi Won Si-bo udało się uciec). Namowami i torturami próbowano zmusić go do wyrzeczenia się wiary. Próby te jednak nie przyniosły efektu. Dopiero w więzieniu Won Si-jang został ochrzczony przez pewnego katolika, który przyszedł do niego w odwiedziny.

Piotr Won Si-jang oddał życie za wiarę 28 stycznia 1793 roku. Jego kuzyn Jakub Won Si-bo został męczennikiem w 1799 roku.

Piotra Won Si-jang razem z kuzynem Jakubem Won Si-bo beatyfikował papież Franciszek 16 sierpnia 2014 roku w grupie 124 męczenników koreańskich.

Wspominany jest 31 maja z grupą 124 męczenników koreańskich.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Piotr Won Si-jang

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź