Piotr O’Higgins

Bł. Piotr Martret Moles

Piotr O’Higgins

Piotr O’Higgins (ur. prawdopodobnie 1602 w okolicach Dublina ; zm. 23 marca 1642 w Dublinie) − irlandzki dominikanin, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Piotr O’Higgins prawdopodobnie urodził się w 1602 r. w okolicach Dublina. Do zakonu dominikanów wstąpił w 1622 r. Kształcił się potajemnie w Irlandii, a później w Hiszpanii. W 1627 r. jego nazwisko pojawiło się na liście irlandzkich dominikanów mieszkających w Hiszpanii. We wczesnych latach 30. XVII w. był już w Naas w Irlandii, gdzie miał za zadanie ponowne otwarcie klasztoru dominikanów.

W 1641 r. w Irlandii wybuchły walki pomiędzy irlandzkimi katolikami a angielskimi protestantami. W styczniu 1642 r. Naas zostało zdobyte przez siły angielskie, a Piotra O’Higginsa uwięziono. Przewieziono go do Dublina. Ponieważ odmówił uznania króla Anglii za zwierzchnika Kościoła, został powieszony 23 marca 1642 r.

Został beatyfikowany przez Jana Pawła II 27 września 1992 r. w grupie 17 męczenników irlandzkich.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Piotr O’Higgins

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź