Piotr Maldonado Lucero

Św. Piotr Maldonado Lucero

Piotr Maldonado Lucero

Piotr Maldonado Lucero, Pedro de Jesús Maldonado (ur. 15 czerwca 1882 w Chihuahua, zm. 11 lutego 1937 tamże) – święty Kościoła katolickiego, prezbiter działający na terenie Archidiecezji Chihuahua, ofiara prześladowań antykatolickich zapoczątkowanych w okresie rewolucji meksykańskiej i powstania Cristero, męczennik.

W wieku siedemnastu lat wstąpił do seminarium duchownego. Po zamknięciu seminarium w 1914 roku decyzją władz seminariów, kontynuował „nielegalne” studia, których ukończenie uwieńczył sakrament święceń przyjęty w El Paso 25 stycznia 1918 roku z rąk biskupa Anthonyego J. Schulera SJ. 1 stycznia 1924 mianowany został proboszczem parafii w Santa Isabel, gdzie pracował do śmierci. Posługę duszpasterską w warunkach konspiracyjnych sprawował w ojczyźnie od 1926 do 1929 roku,
kiedy to doszło do podpisania porozumienia między episkopatem i władzami wykonawczymi. Mimo ustaleń w stanie Chihuahua z różną częstotliwością i nasileniem występowały prześladowania, które dotknęły Piotra Maldonado Lucero.
Dręczony psychicznie i prześladowany fizycznie kilkakrotnie był przymuszany do emigracji. Mimo tych szykan powracał do parafii, w której pracował. W 1936 roku, w Wielki Czwartek, został postrzelony. Po powrocie do zdrowia dalej prowadził swój apostolat wśród wiernych swojej parafii.

W Popielec roku następnego (10 lutego), po wkroczeniu żołnierzy do prywatnego domu,
gdzie przygotowywał się, po wysłuchaniu spowiedzi, do sprawowania Eucharystii, dobrowolnie oddał się w ich ręce, by uchronić przed represjami zgromadzonych wiernych. Spętanego więzami i na boso przepędzono go
do ratusza i tam skatowano, a następnie wyrzucono na ulicę. Połamany, z wybitymi zębami i uszkodzoną czaszką przewieziony został do szpitala, gdzie zmarł następnego dnia w rocznicę swojej Prymicji.

Relikwie Piotra Maldonado Lucero spoczywają w katedrze w Chihuahua, która jest też miejscem szczególnego kultu, jakim otoczona jest postać męczennika.

Po procesie informacyjnym na etapie lokalnej diecezji, który toczył się w latach 1933–1988 w odniesieniu do męczenników okresu prześladowań Kościoła katolickiego w Meksyku, został beatyfikowany 22 listopada 1992 roku w watykańskiej bazylice św. Piotra, a jego kanonizacja na placu Świętego Piotra, w grupie Krzysztofa Magallanesa Jary i 24 towarzyszy, odbyła się 21 maja 2000 roku. Wyniesienia na ołtarze Kościoła katolickiego dokonał papież Jan Paweł II.

Wspomnienie liturgiczne przypada w dzienną rocznicę śmierci Piotra Maldonado Lucero.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Piotr Maldonado Lucero

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.