Piotr Ludwik de la Rochefoucauld

Bł. Piotr Jo Yong-sam

Piotr Ludwik de la Rochefoucauld

Piotr Ludwik de la Rochefoucauld, (fra.) Pierre-Louis de la Rochefoucauld (ur. 12 października 1744 Vivier, zm. 2 września 1792 w Paryżu) – błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik, ofiara antykatolickich prześladowań w okresie francuskiej rewolucji.

Urodził się w zamku położonym w miejscowości Vivier. Podjął naukę u suplicjanów, a po studiach w Nawarze w 1781 roku otrzymał sakrę Saintes. W swojej działalności wspierał działania wychowawcze w środowiskach młodzieżowych, a także zwalczał jansenizm. 24 marca 1789 wybrany został do Stanów Generalnych, gdzie
występował przeciwko cywilnej konstytucji kleru. Aresztowany został 13 sierpnia i zamordowany razem ze swoim bratem Franciszkiem Józefem de la Rochefoucauld w klasztorze karmelitów 2 września 1792 roku.

Był obok brata i Jana Marii du Lau jednym z trzech biskupów, wśród z ofiar tak zwanych masakr wrześniowych, w których zginęło 300 duchownych, ofiar nienawiści do wiary (łac) odium fidei.

Dzienna rocznica śmierci jest dniem kiedy wspominany jest w Kościele katolickim.

Piotr Ludwik de la Rochefoucauld znalazł się w grupie 191 męczenników z Paryża beatyfikowanych przez papieża Piusa XI 17 października 1926.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Piotr Ludwik de la Rochefoucauld

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź