Piotr Jerzy Frassati

Piotr Jerzy Frassati Pier Giorgio

Piotr Jerzy Frassati

Piotr Jerzy Frassati, właśc. wł. Pier Giorgio Frassati (ur. 6 kwietnia 1901 w Turynie, zm. 4 lipca 1925 tamże) – włoski tercjarz dominikański (OPs), błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego, wuj Jasa Gawronskiego.

Był synem Alfreda Frassatiego – senatora, ambasadora Królestwa Włoch w Berlinie, i Adelaide Ametis – malarki. Miał o 1,5 roku młodszą siostrę Lucianę. Należał do wielu stowarzyszeń: Apostolstwa Modlitwy, Konferencji św. Wincentego a Paulo, Uniwersyteckiej Federacji Katolików Włoskich i Włoskiej Młodzieży Katolickiej oraz ruchu skautowego.

Studiował inżynierię górniczą na Politechnice Królewskiej w Turynie. Jego pasją były góry.

28 maja 1922 Frassati wstąpił do Trzeciego Zakonu Dominikańskiego, przyjmując imię Girolamo (Hieronim). W 1924 założył z przyjaciółmi nieformalne „Stowarzyszenie Ciemnych Typów” (Società dei Tipi Loschi), którego celem był apostolat wiary i modlitwy między innymi przez wspólne górskie wycieczki.

Niósł pomoc biednym i cierpiącym. Zmarł w wieku 24 lat na chorobę Heinego-Medina, którą zaraził się od ubogiego chorego. Jego postać rozpowszechniła siostrzenica Wanda Gawrońska.

W 1981 r. jego nienaruszone ciało przeniesiono z grobu rodzinnego do katedry św. Jana Chrzciciela w Turynie gdzie są przechowywane w ołtarzu poświęconej mu kaplicy.

Relikwie w Polsce znajdują się m.in. w polskiej parafii Matki Boskiej Piekarskiej w Katowicach (od 13.04.2012) oraz w Duszpasterstwie Akademickim Morasko (od 8.12.2013) przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Poznaniu, a także w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brzezinach Śląskich oraz w kaplicy klasztoru dominikanów w Łodzi pod wezwaniem bł P.J.Frassatiego (od 4 lipca 2005).

Piotr Jerzy Frasetti żyć nie wegetować
Piotr Jerzy Frasetti żyć nie wegetować

Pier Giorgio Frassati został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w dniu 20 maja 1990 na Placu św. Piotra w Rzymie.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 4 lipca.

Piotr Frassati jest patronem młodzieży, studentów, ludzi gór i Akcji Katolickiej. W Polsce pod jego wezwaniem znajduje się m.in. kościół w Lublińcu, należący do Dekanatu Wojsk Specjalnych, oraz parafia w Lublinie. Jego imię nosi także łódzki konwent dominikański znajdujący się przy ulicy Zielonej.

Frasatti jest także patronem Ruchu Apostolstwa Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej oraz Duszpasterstwa Akademickiego Morasko w Archidiecezji Poznańskiej oraz „Soli Deo Omnia” w Olsztynie (warmińsko-mazurskie).

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Piotr Jerzy Frassati

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź