Piotr Jeong San-pil

Bł. Piotr Jan Garrigues

Piotr Jeong San-pil

Piotr Jeong San-pil (kor.
정산필 베드로; ur. 1739 (?) w Deoksan w ówczesnej prowincji Chungcheong w Korei; zm. w 1799 tamże) – koreański męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Piotr Jeong San-pil urodził się w Deoksan około 1739 roku. Po przybyciu w 1794 roku do Korei katolickiego misjonarza z Chin Jakuba Zhou Wenmo Jeong San-pil udał się do niego z wizytą i przyjął chrzest. Został katechistą w rejonie Naepo, gdzie nauczał wiary katolickiej. W celu studiowania katechizmu i modlitwy często spotykał się z Franciszekiem Bang, Wawrzyńcem Pak Chwi-deuk i Jakubem Won Si-bo (którzy w późniejszym czasie również ponieśli śmierć męczeńską).

W 1797 r. w Korei rozpoczęły się prześladowania chrześcijan. Piotr Jeong San-pil został aresztowany w 1798 lub 1799 roku. Nawet tortury nie skłoniły go do wyrzeczenia się wiary, z powodu której następnie został ścięty w 1799 roku.

Piotr Jeong San-pil został beatyfikowany przez papieża Franciszka 16 sierpnia 2014 roku w grupie 124 męczenników koreańskich.

Wspominany jest 31 maja z grupą 124 męczenników koreańskich.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Piotr Jeong San-pil

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.