Piotr Gelabert Amer

Bł. Piotr Gauguin

Piotr Gelabert Amer

Piotr Gelabert Amer, (hiszp.)
Pedro Gelabert Amer (ur. 29 marca 1887[a] w Manacor, zm. 23 sierpnia 1936 w Tabernes de Valldigna) – błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik okresu wojny domowej w Hiszpanii, ofiara prześladowań antykatolickich, brat zakonny z zakonu jezuitów.

Do Towarzystwa Jezusowego został przyjęty w 1907 roku. Śluby zakonne złożył jako brat. Powołanie realizował pracując w kolegium jezuickim w Gandii wykorzystując swoje zdolności manualne. Po wprowadzeniu w 1932 roku przez rząd republikański dekretu o likwidacji zakonu jezuitów w Hiszpanii, na terenach opanowanych przez republikanów pozostało 660 zakonników. Spośród stu szesnastu jezuitów zamordowanych w latach 1936–1937 Piotr Gelabert Amer jest jednym z jedenastu beatyfikowanych męczenników, którzy mimo narastającego terroru kontynuowali posługę wśród wiernych. 26 lipca 1936 został aresztowany i umieszczony w prowizorycznym więzieniu, na które zaadaptowano budynek szkolny. Uwięziono go wraz z Konstantynem Carbonell Sempere i Rajmundem Grimaltós Monllorem, dołączając do uwięzionego wcześniej Tomasza Sitjara Fortiy. Piotr Gelabert Amer nie skorzystał z możliwości opuszczenia więzienia pozostając ze schorowanym ojcem zakonnym Konstantynem Carbonell Sempere. 23 sierpnia został rozstrzelany przez republikanów w Tabernes de Valldigna. Razem z nim zginęli o. Sempere i br. Monllor.

Uznany został przez Kościół rzymskokatolicki za ofiarę nienawiści do wiary (łac. odium fidei).

Badanie okoliczności śmierci i materiały zaczęto zbierać w 1950. Proces informacyjny rozpoczął się 8 lipca 1952 w Walencji i trwał do 1956. Beatyfikowany w grupie wyniesionych na ołtarze męczenników z zakonu jezuitów, prowincji Aragonia, zamordowanych podczas prześladowań religijnych 1936–1939, razem z Józefem Aparicio Sanzem i 232 towarzyszami, pierwszymi wyniesionymi na ołtarze Kościoła katolickiego w trzecim tysiącleciu przez papieża Jana Pawła II. Uroczystość beatyfikacji miała miejsce na placu Świętego Piotra w Watykanie w dniu 11 marca 2001 roku.

Miejscem kultu Piotra Gelaberta Amera jest archidiecezja walencka[10][11]. Relikwie spoczywają w Residencia San Francisco de Borja (Gandia)[11].

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest przez katolików w dzienną rocznicę śmierci (23 sierpnia) oraz w grupie Józefa Aparicio Sanza i 232 towarzyszy (22 września)[11].

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Piotr Gelabert Amer

4.7/5 - (15 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź