Piotr Fourier

Św. Piotr Fourier

Piotr Fourier

Piotr Fourier, właśc. Pierre Fourier (ur. 30 listopada 1565 w Mirecourt w Lotaryngii, zm. 9 grudnia 1640 tamże) – kanonik laterański (CRL), święty Kościoła katolickiego.

Urodził się w rodzinie sklepikarzy. Nauki pobierał u jezuitów w Pont-à-Mousson koło Nancy. W 1585 roku wstąpił do klasztoru kanoników regularnych w Chamouoy. W obronie biednych utworzył bank kredytowy bez odsetek. Walczył z ogólną niewiedzą, tworząc bezpłatne szkoły dla chłopców. Gdy doszło do wybuchu wojny trzydziestoletniej, wówczas przeniósł się do twierdzy Grai. Gdy działania wojenne ustały, proboszcz wrócił do Matincourt. Miał dar proroctwa i czynienia cudów.

Mottem św. Piotra Fouriera, umieszczanym czasem na jego podobiznach było nemini obesse, omnibus prodesse, nie szkodzić nikomu, być przydatnym dla wszystkich.

Zmarł mając 75 lat, w opinii świętości.

Został beatyfikowany przez papieża Benedykta XIII, w dniu 29 stycznia 1730 roku, a kanonizowany przez papieża Leona XIII, w dniu 27 maja 1897 roku.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Piotr Fourier

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.