Piotr de Asúa Mendía

Bł. Pierre Claverie

Piotr de Asúa Mendía

Piotr de Asúa Mendía, właśc. Pedro de Asúa Mendía (ur. 30 sierpnia 1890 w Balmaseda, zm. 29 sierpnia 1936 w Liendo) – hiszpański kapłan, męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Pochodził z zamożnej rodziny, jego ojciec był adwokatem i sekretarzem sędziego. Jego pogłębiająca się wiara rozpoczęła się w szkole jezuickiej w Urdunie. W Madrycie w latach 1906-1914 studiował architekturę. W 1920 wstąpił do seminarium i 14 czerwca 1924 przyjął święcenia kapłańskie. Przez 12 lat był proboszczem parafii w jego rodzinnej miejscowości

Zginął 29 sierpnia 1936 roku w Liendo podczas hiszpańskiej wojny domowej.

W latach 1964-1968 trwał jego proces beatyfikacyjny.

1 listopada 2014 w Vitorii w Hiszpanii odbyła się jego beatyfikacja. Tego dnia, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kardynał Angelo Amato, w imieniu papieża Franciszka, ogłosił Piotra de Asúa y Mendía błogosławionym.

Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 29 sierpnia (dies natalis).

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Piotr de Asúa Mendía

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.