Piotr Ch’oe Hyŏng

Św. Piotr Ch’oe Hyŏng

Piotr Ch’oe Hyŏng

Piotr Ch’oe Hyŏng (ko. 최형 베드로) (ur. ok. 1813 w Kongju, zm. 10 marca 1866 w Seulu) – święty Kościoła katolickiego, katechista, męczennik.

Piotr Ch’oe Hyŏng był jednym z trzech synów katolickiej rodziny. Został pomocnikiem francuskiego misjonarza Piotra Maubanta. W okresie prześladowań antykatolickich Piotr Ch’oe Hyŏng był więziony razem ze swoim ojcem w 1840 roku. Po uwolnieniu został katechistą, był też pomocnikiem koreańskiego księdza Andrzeja Kim Tae-gŏn (aż do jego śmierci w 1846 roku). Biskup Szymon Berneux powierzył mu zadanie założenia drukarni, w której mogłyby być drukowane katolickie książki w języku koreańskim. Piotr Ch’oe Hyŏng został wskazany przez informatora policji jako drukarz. Powtórnie został aresztowany. Po wielokrotnych przesłuchaniach i torturach został ścięty razem z Janem Chrzcicielem Chon Cang-un 10 marca 1866 roku.

Wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w dzienną rocznicę śmierci i 20 września (w grupie 103 męczenników koreańskich).

Beatyfikowany przez Pawła VI 6 października 1968 roku, kanonizowany 6 maja 1984 roku przez Jana Pawła II w grupie 103 męczenników koreańskich.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Piotr Ch’oe Hyŏng

4.4/5 - (18 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź