Piotr Casani

Bł. Piotr Bonilli

Piotr Casani

Piotr Casani, wł. Pietro Casani, nazywany przez współbraci Piotrem Ubogim, wł. Pietro Povero lub Ojcem Świętym, wł. Padre Santo (ur. 8 września 1572 w Lukce,
zm. 17 października 1647 w Rzymie) – włoski kapłan i pijar (SP) znany jako Piotr od Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.

Przyszedł na świat 8 września 1572 roku. Jego rodzicami byli Kacper i Elżbieta Casani. Matka zarządzała domem, ojciec administrował zasobami rodziny. Rodzina jego była zamożna i Piotr był jedynym ich synem.

W 1594 roku w wieku 22 lat wstąpił do Kongregacji Lukańskiej Najświętszej Maryi Panny. Mając 28 lat w 1600 roku został wyświęcony na kapłana w bazylice św. Jana na Lateranie. W 1617 pełnił ważne obowiązki w nowej rodzinie zakonnej: był mistrzem nowicjatu, rektorem domu, prowincjałem, asystentem generalnym, profesorem filozofii i teologii oraz wizytatorem generalnym.

Założył wiele nowych fundacji pijarskich m.in. w Narni, Neapolu i na Sycylii. W roku 1638 udał się na Morawy, gdzie do roku 1641 rozwijał wszechstronną działalność duszpasterską i apostolską. Dla kandydatów do Zakonu założył studium wyższe.

W 1640 przybył do Krakowa i wkrótce ciężko zachorował. Przed śmiercią Piotr Casani ułożył modlitwę i własnoręcznie przepisując ją, rozdawał wokół i polecał odmawiać. Jest to modlitwa o uzdrowienie:

Zmarł 17 października 1647 roku w Rzymie w domu św. Pantaleona w obecności św. Józefa Kalasantego.

Beatyfikował go Jan Paweł II w dniu 4 czerwca 1995 roku.

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele rzymskokatolickim obchodzone jest 17 października. Polscy pijarzy wspominają błogosławionego 16 października.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Piotr Casani

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.