Piotr Berno

Bł. Piotr Adrian Toulorge

Piotr Berno

Piotr Berno SJ wł. Pietro Berno (ur. 1552 w Asconie, zm. 15 lipca 1583 na wyspie Salsette) – błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik, ofiara prześladowań antykatolickich w Indiach, prezbiter.

Był dzieckiem sklepikarza. Pochodzący ze szwajcarskiego kantonu Ticino wstąpił do seminarium duchownego w rodzimej Diecezji Lugano. Wraz z rodziną przeprowadził się do Rzymu i tam kontynuował studia, a 2 lipca 1577 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Rozpoczął nowicjat, a po czterech miesiącach wysłany został na misje do Indii. Podróż rozpoczął z ojcem Rudolfem Acquavivą, ale zatrzymał się w Lizbonie by ukończyć nowicjat. Wyprawę na wschód kontynuował docierając do celu 18 października 1579 roku. W następnym roku przyjął w Goa Sakrament święceń kapłańskich. Już jako prezbiter przez trzy lata realizował powołanie prowadząc działalność duszpasterską na Salsette jako spowiednik i kaznodzieja przyczyniając się do licznych konwersji.

Zginął 15 lipca 1583 r. wraz z grupą miejscowych chrześcijan i misjonarzy w pogromie zgotowanym przez podburzonych wieśniaków godzony w głowę, z wybitym okiem i odciętym uchem został zamęczony na śmierć. Ciała ofiar wrzucono do studni, a po wydobyciu przewieziono je do misji w Rachol i pochowano w kościele Matki Boskiej Śnieżnej. W 1597 roku relikwie męczenników przeniesiono do Kolegium św. Pawła w Goa, a w 1862 roku do katedry w Starym Goa.

Beatyfikacji w grupie Męczenników z Salsette dokonał Leon XIII w dniu 30 kwietnia 1893 roku. Wspomnienie liturgiczne Piotra Berno obchodzone jest 25 lipca.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Piotr Berno

4.5/5 - (20 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź