Piotr Almato

Św. Piotr Almato

Piotr Almato

Piotr Józef (Pere Josep) Almató i Ribera Auras (ur. 1 listopada 1830 r. w Sant Feliu Sasserra, Barcelona (prowincja) w Hiszpanii – zm. 1 listopada 1861 r. w Hải Dương w Wietnamie) – dominikanin, misjonarz, męczennik, święty Kościoła katolickiego.

Jego rodzicami byli Antonia i Salvio Armato, który był lekarzem. Piotr Almato już w dzieciństwie chciał zostać księdzem. Gdy miał 15 lat rodzina pozwoliła mu wstąpić do seminarium duchownego. Zgodnie z radą św. Antoniego Clareta wstąpił do zakonu dominikanów w Ocaña. Święcenia kapłańskie przyjął w Mianilii w 1853 r. W 1855 r. otrzymał zgodę na udanie się na misje do Wietnamu. Został tam towarzyszem i uczniem biskupa Berrio-Ochoa. Razem z nim przemieszczał się z miejsca na miejsce i ukrywał. Został aresztowany w październiku 1861 r. Trzymano go w klatce. Został ścięty 1 listopada 1861 r. razem z biskupem Hermosilla.

Dzień wspomnienia: 24 listopada w grupie 117 męczenników wietnamskich.

Beatyfikowany 20 maja 1906 r. przez Piusa X. Kanonizowany przez Jana Pawła II 19 czerwca 1988 r. w grupie 117 męczenników wietnamskich.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Piotr Almato

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.