Pierre Claverie

Bł. Piotr Choe Pil-je

Pierre Claverie

Pierre Lucien Claverie OP (ur. 8 maja 1938 lub 1939 w Algierze, zm. 1 sierpnia 1996) – algierski biskup katolicki, męczennik, biskup Oranu w latach 1981-1996, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Urodził się w 1938 lub 1939 w Algierze, pochodząc z rodziny Francuzów. W 1948 dołączył do grupy harcerzy pod przewodnictwem dominikanów. Jego matka i siostra opuściły Algierię tuż przed uzyskaniem niepodległości w 1962 roku, podczas gdy jego ojciec wyjechał w lutym 1963 roku, kiedy przeszedł na emeryturę.

Po ukończeniu studiów i uzyskaniu tytułu licencjata odbył podróż do Grenoble we Francji, aby kontynuować naukę w collegeu. Tam stanął w obliczu protestów przeciwko obecności Francji w Algierii i zdał sobie sprawę z ograniczeń francuskiego świata, w którym dorastał, co później nazwał „bańką kolonialną”.

Po wstąpieniu do zakonu dominikanów i otrzymaniu święceń prezbiteratu w 1965 pełnił funkcję rekolekcjonisty i kaznodziei. 25 maja 1981 otrzymał nominację na biskupa Oranu. Sakrę biskupią przyjął 2 października tegoż roku z rąk arcybiskupa Algieru, kard. Léona-Étienne Duvala.

Zginął 1 sierpnia 1996 w zamachu zorganizowanym przez ekstremistów islamskich. 26 stycznia 2018 papież Franciszek ogłosił dekret o jego męczeństwie, co otworzyło drogę do jego rychłej beatyfikacji.

Uroczyste jego i jego 18 towarzyszy wyniesienie do chwały błogosławionych nastąpiło 8 grudnia 2018 w sanktuarium Matki Bożej z Santa Cruz w Oranie pod przewodnictwem kard. Giovanni Angelo Becciu.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Pierre Claverie

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź