Paweł Yi Do-gi

Bł. Paweł Tanaka

Paweł Yi Do-gi

Paweł Yi Do-gi (kor. 이도기 바오로; ur. 1743 w Cheongyang w Korei; zm. 24 lipca 1798 w Jeongsan) – koreański męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Yi Do-gi urodził się w 1743 r. w Cheongyang. W rodzinnej miejscowości zetknął się z wiarą katolicką i sam został chrześcijaninem. Po pewnym czasie przeniósł się z rodziną do Jeongsan, gdzie zajął się wyrobem ceramiki.

W 1797 w Korei rozpoczęły się prześladowania katolików. Pewnego dnia do Pawła Yi Do-gi przyszedł niewierzący sąsiad, który zagroził, że doniesie na policję, iż ten jest przywódcą lokalnych katolików. Przerażona żona Pawła Yi Do-gi próbowała skłonić go do ucieczki, lecz ten odmówił. Paweł Yi Do-gi został aresztowany 8 czerwca. W jego domu prześladowcy znaleźli krzyż i kilka religijnych książek. Był wielokrotnie torturowany, by wyrzekł się wiary oraz zdradził miejsca pobytu innych chrześcijan, proponowano mu również oficjalne stanowisko. Mimo wszystko Paweł Yi Do-gi pozostał nieugięty. Poniósł męczeńską śmierć 24 lipca 1798 roku.

Paweł Yi Do-gi został beatyfikowany przez papieża Franciszka 16 sierpnia 2014 roku w grupie 124 męczenników koreańskich.

Wspominany jest 31 maja z grupą 124 męczenników koreańskich.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Paweł Yi Do-gi

4.4/5 - (20 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź