Paweł Nguyễn Ngân

Św. Paweł Nguyễn Ngân

Paweł Nguyễn Ngân

Paweł Nguyễn Ngân (wiet. Phaolô Nguyễn Ngân) (ur. ok. 1771 lub 1790 r. w Cự Khanh, prowincja Thanh Hóa w Wietnamie – zm. 8 listopada 1840 r. w Bảy Mẫu w Wietnamie) – ksiądz, męczennik, święty Kościoła katolickiego.

Po otrzymaniu święceń kapłańskich pracował w parafii Phúc Nhạc. Po krótkim czasie musiał zrezygnować z powodu malarii. Przez kolejne 7 lat uczył w seminarium w Vĩnh Trị. Po wyleczeniu powrócił do pracy duszpasterskiej w parafii Trình Xuyên na 3 lata. Następnie został pomocnikiem Józefa Nguyễn Đình Nghi w Kẻ Báng. Został ścięty razem z nim, księdzem Marcinem Tạ Đức Thịnh oraz dwoma innymi katolikami: Marcinem Thọ i Janem Chrzcicielem Cỏn 8 listopada 1840 r.

Dzień wspomnienia: 24 listopada w grupie 117 męczenników wietnamskich.

Beatyfikowany 27 maja 1900 r. przez Leona XIII. Kanonizowany przez Jana Pawła II 19 czerwca 1988 r. w grupie 117 męczenników wietnamskich.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Paweł Nguyễn Ngân

4.7/5 - (21 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź