Paweł Liu Jinde

Św. Paweł Liu Jinde

Paweł Liu Jinde

Paweł Liu Jinde (chiń. 劉進德保祿) (ur. 1821 r. w Lanziqiao, Hebei w Chinach – zm. 13 lipca 1900 r. tamże) – święty Kościoła katolickiego, męczennik.

Paweł Liu Jinde urodził się w 1821 r. w Lanziqiao w prowincji Hebei. Dorastał jako gorliwy katolik, regularnie praktykujący swoją wiarę. Gdy powstanie bokserów dosięgło jego wsi, wielu katolików nie chciało stać się ofiarami prześladowań i ukryło się. Tak nie było jednak w przypadku Pawła Liu i jego syna. Zostali w domu i modlili się o możliwość męczeństwa. Paweł Liu został zamordowany przez bokserów 13 lipca 1900 r.

Dzień jego wspomnienia to 9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich).

Został beatyfikowany 17 kwietnia 1955 r. przez Piusa XII w grupie Leon Mangin i 55 Towarzyszy. Kanonizowana w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Paweł Liu Jinde

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.