Paweł Liu Hanzuo

Św. Paweł Liu Hanzuo

Paweł Liu Hanzuo

Paweł Liu Hanzuo (chiń. 劉翰佐保祿) (ur. 1778 r. w Lezhi, Syczuan w Chinach – zm. 13 lutego 1818 lub 21 lutego 1819 r. w Chengdu) – święty Kościoła katolickiego, chiński ksiądz, męczennik.

Paweł Liu Hanzuo urodził się we wsi Lezhi w prowincji Syczuan w katolickiej rodzinie. Jego rodzina była bardzo biedna, więc musiał najmować się do pracy jako pasterz. Przez to w młodości nie miał możliwości chodzić do szkoły. Chociaż był analfabetą w wieku 24 lat ubłagał rektora seminarium w Luorenggou, żeby go przyjął. Jednak łacina okazała się dla niego bardzo trudna. W związku z tym otrzymał specjalne pozwolenie na naukę filozofii i teologii po chińsku. W wieku 35 lat przyjął święcenia kapłańskie, a następnie został przydzielony do pracy misyjnej w powiatach Deyang, Hanzhou i Xindu. W tym czasie w Chinach miały miejsce prześladowania religijne, tak że często musiał udawać kupca lub rolnika, żeby się chronić. W 1818 r. przeniósł się do Dezhou i zatrzymał u pewnej katolickiej rodziny. Dzień przed świętem Wniebowzięcia poprosił świeżo nawróconego cieślę, żeby zrobił baldachim na święto. Niestety nie został on wykonany właściwie. Paweł Liu Hanzuo skomentował jego niedokładność, czym rozzłościł cieślę. W związku z tym opowiedział on o Pawle Liu Hanzuo miejscowym władzom. Przybyli natychmiast i aresztowali księdza, który właśnie odprawiał mszę. Został uwięziony, skazany na śmierć i stracony 13 lutego 1818 r. lub 21 lutego 1819 r.

9 lipca w grupie 120 męczenników chińskich.

Został beatyfikowany 27 maja 1900 r. przez Leona XIII. Kanonizowany w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Paweł Liu Hanzuo

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.