Paula Montal

Św. Paula Montal

Paula Montal

Paula Montal (ur. 11 października 1799 w Arenys de Mar, zm. 26 lutego 1889) – święta katolicka, założycielka Instytutu Córek Maryi Sióstr Szkół Pobożnych.

Była najstarszą z piątki rodzeństwa małżeństwa Ramóna Montala i Vicenty Fornés (były to osoby silnie wierzące). Ochrzczono ją w dniu narodzin. W swoim domu rodzinnym nauczyła się czytać i pisać, następnie uczęszczała do szkółki dla dziewcząt, gdzie były nauczane podstawowych przedmiotów. Kiedy Paula miała 10 lat zmarł jej ojciec. Wtedy zaczęła pracować jako hafciarka, koronkarka, by pomoc swej matce w utrzymaniu rodziny. Wkrótce zaczęła także pomagać proboszczowi w katechizowaniu dzieci z parafii. Była członkinią Arcybractwa Matki Bożej Różańcowej.

Obserwując sytuację kobiet wywodzących się z proletariatu dostrzegła wagę zapewnienia im odpowiedniego wykształcenia i formacji chrześcijańskiej. W 1829 przeprowadziła się do Figueres i otworzyła tam szkołę dla dziewcząt. Potem, również z jej inicjatywy, powstały kolejne szkoły: w Arenys de Mar i w Sabadell (obie prowadzone przez pijarów). W placówce w Sabadell nadała wspólnocie ukonkretnioną strukturę opartą na regułach św. Józefa Kalasantego, co było odpowiedzią na sugestie ojców pijarów: Jacinta Felíu i Augustina Casanovasa. 2 lutego 1847 złożyła śluby zakonne wraz z gronem koleżanek, dając tym samym początek Zgromadzeniu Córek Maryi od Szkół Chrześcijańskich. 14 marca 1847 odbyła się w Sabadell pierwsza kapituła generalna zgromadzenia. W 1853 opublikowano konstytucje zgromadzenia. Od 1859 do śmierci przebywała w Olesa de Montserrat, gdzie opiekowała się lokalną szkołą dla dziewcząt.

Zmarła 26 lutego 1889 roku w Olesa de Montserrat.

Beatyfikował ją Jan Paweł II w kwietniu 1993 roku, w listopadzie 2001 roku włączył ją do grona świętych.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Paula Montal

4.5/5 - (19 głosów)
ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź