Michalina z Pesaro

Bł. Mercedes Molina Ayala

Michalina z Pesaro

Michalina z Pesaro, wł. Michelina da Pesaro, także Michalina Metelli (ur. ok. 1300 w Pesaro we Włoszech, zm. 19 czerwca 1356 tamże) – tercjarka franciszkańska, mistyczka, błogosławiona Kościoła katolickiego.

Urodziła się w bogatej rodzinie hrabiowskiej. Była osobą pogodną i szczęśliwą. W wieku lat 12 została dobrze wydana za mąż za księcia Malatestę, który zmarł gdy Michalina miała 20 lat. Gdy zmarł jedyny syn, rozdała majątek i zapragnęła wstąpić do klasztoru, na co nie pozwolili jej rodzice, którzy ją uwięzili, twierdząc, iż jest obłąkana. W końcu uzyskała ich pozwolenie, zrzekła się prawa do dziedziczenia i została tercjarką franciszkańską. Poświęciła się działalności na rzecz potrzebujących. Odbyła pielgrzymkę do Jerozolimy by odwiedzić miejsca życia i męki Jezusa. W trakcie podróży, na Kalwarii doświadczyła ekstazy, która odtąd stała się jej udziałem. Zmarła 19 czerwca 1356 roku w opinii świętości.

Michalina została beatyfikowana w 1737 roku przez Klemensa XII.
Patronuje miastu Pesaro, a jej relikwie znajdują się w miejscowym Sanktuarium Santa Maria delle Grazie. W ikonografii przedstawiana jest, jako młoda franciszkańska tercjarka, klęcząca w ekstazie wśród nawałnicy, w kapeluszu pielgrzymim i laską pielgrzymią z tyłu.

Jej wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest w dies natalis (19 czerwca).

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Michalina z Pesaro

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.