Michał Tōzō

Bł. Michał Takeshita

Michał Tōzō

Michał Tōzō SJ (jap. ミゲル藤蔵 Migeru Tōzō; ur. ok. 1588, zm. 20 czerwca 1626 w Nagasaki)
− japoński brat z zakonu jezuitów, błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik, ofiara prześladowań antykatolickich w Japonii, zamordowany z nienawiści do wiary (łac) odium fidei.

Po okresie wzmożonej działalności misyjnej Kościoła katolickiego, gdy w 1613 roku siogun Hidetada Tokugawa wydał dekret, na mocy którego zakazano praktykowania i nauki religii, a pod groźbą utraty życia wszyscy misjonarze mieli opuścić Japonię, rozpoczęły się trwające kilka dziesięcioleci krwawe prześladowania chrześcijan. Michał Tōzō był jedną z ofiarą eskalacji prześladowań zainicjowanych przez sioguna Iemitsu Tokugawę.

Michał Tōzō współpracował z jezuitami i był katechistą. Powołanie realizował towarzysząc w posłudze kapłańskiej kolejno ojcu Hieronimowi de Angelis, Sebastianowi Kimurze i Baltazarowi de Torres.

15 marca 1626 roku aresztowano go pod Nagasaki z ostatnim z wymienionych. Pięć dni później trafili do więzienia w Ōmurze. Michał Tōzō uczestniczył we wspólnocie modlitewnej zorganizowanej przez ojca Franciszka Pacheco, który dzięki nadzwyczajnym uprawnieniom zadośćuczynił jego prośbie i przyjął go do zakonu Towarzystwa Jezusowego. 17 czerwca 1626 roku dołączono więzionych w Ōmurze zakonników do grupy katolików przetrzymywanych w Nagasaki i 20 czerwca wszystkich żywcem spalono na podmiejskim wzgórzu.

7 lipca 1867 papież Pius IX beatyfikował Alfonsa z Navarrete i 204 towarzyszy wraz z męczennikami Towarzystwa Jezusowego, zabitymi za wyznawanie wiary w krajach misyjnych, wśród których był Michał Tōzō. Grupa jezuitów zamordowanych tego dnia określani są jako Franciszek Pacheco i towarzysze.

Dies natalis jest dniem, kiedy w Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie liturgiczne błogosławionego.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Michał Tōzō

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź