Mateusz z Agrigento

Bł. Mateusz Carrieri

Mateusz z Agrigento

Mateusz z Agrigento, Brat Mniejszy, wł. Matteo Guimerà, Frate Minore, również Matteo Gim(m)ara (ur. ok. 1376-1377 w Prowincji Agrigento, zm. 1450 w klasztorze w Palermo) – sycylijski franciszkanin obserwant, uczeń św. Bernardyna ze Sieny, biskup Agrigento (wcześniej Grigento) w latach 1442–1445, apostoł Barcelony, reformator Zakonu, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.

Urodził się prawdopodobnie w hiszpańskiej rodzinie. Datę urodzenia przyjęto szacunkowo na podstawie wpisu pod datą 30 lipca 1394 w księdze przyjęć do nowicjatu franciszkanów w Bolonii (musiał mieć przynajmniej 15 lat, ale nie więcej niż 18).

Studia odbył prawdopodobnie w Hiszpanii. Był miłośnikiem i zwolennikiem Najświętszego Imienia Jezus oraz założycielem wielu klasztorów na Sycylii w: Mesynie, Palermo, Nicola, Cammarata, Syrakuzache, Caltagirone i Grigento.

Jego wspomnienie liturgiczne, za Martyrologium franciszkańskim, obchodzone jest 7 stycznia.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Mateusz z Agrigento

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź