Mateusz Lê Văn Gẫm

Św. Mateusz Lê Văn Gẫm

Mateusz Lê Văn Gẫm

Św. Mateusz Lê Văn Gẫm (wiet. Matthêô Lê Văn Gẫm) (ur. ok. 1813 r. w Gò Công w Wietnamie – zm. 11 maja 1847 r. w Chợ Ðŭi, prowincja Đồng Nai w Wietnamie) – męczennik, święty Kościoła katolickiego.

Mateusz Lê Văn Gẫm urodził się w Gò Công. Jego rodzicami byli Paweł Lê Văn Lại i Maria Nguyễn Thị Nhiệm. Był najstarszym z rodzeństwa – miał 4 braci i siostrę. Za zgodą rodziców w wieku 15 lat udał się do seminarium duchownego w Lái Thiêu. Jednak po miesiącu rodzice przyjechali i zabrali go do domu. Mateusz Lê Văn Gẫm w wieku 20 lat ożenił się. Małżeństwo miało 4 dzieci. Został aresztowany w połowie 1846 r. Torturowano go, by wyrzekł się wiary. Został stracony 11 maja 1847 r.

Dzień wspomnienia: 24 listopada w grupie 117 męczenników wietnamskich.

Beatyfikowany 27 maja 1900 r. przez Leona XIII. Kanonizowany przez Jana Pawła II 19 czerwca 1988 r. w grupie 117 męczenników wietnamskich.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Mateusz Lê Văn Gẫm

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź