Maria Yi Yŏn-hŭi

Św. Maria Yi Yŏn-hŭi

Maria Yi Yŏn-hŭi

Św. Maria Yi Yŏn-hŭi (ko. 이연희 마리아) (ur. 1804 r. w Seulu – zm. 3 września 1839 r. tamże) – męczennica, święta Kościoła katolickiego.

Maria Yi Yŏn-hŭi była żoną katolickiego męczennika Damiana Nam Myŏng-hyŏg. Miała silną wolę i była inteligentną osobą. Podobnie jak Barbara Kwŏn Hŭi użyczała swój dom biskupowi Imbertowi i innym misjonarzom, co w tym czasie było bardzo niebezpieczne. Została aresztowana w 1839 r. i poddana torturom mającym zmusić ją do wyrzeczenia się wiary. Została ścięta 3 września 1839 r. w Seulu w miejscu straceń za Małą Zachodnią Bramą razem z 5 innymi katolikami (Marią Pak Kŭn-agi, Barbarą Kwŏn Hŭi, Janem Pak Hu-jae, Barbarą Yi Chŏng-hŭi i Agnieszką Kim Hyo-ju)..

Dzień jej wspomnienia przypada 20 września (w grupie 103 męczenników koreańskich).

Beatyfikowana 5 lipca 1925 r. przez papieża Piusa XI, kanonizowana 6 maja 1984 r. przez Jana Pawła II w grupie 103 męczenników koreańskich.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Maria Yi Yŏn-hŭi

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź