Marek z Montegallo

Bł. Marek z Montegallo

Marek z Montegallo

Marek z Montegallo (wł. Marco da Montegallo, Marco del Monte Santa Maria – ur. 1425 w Fonditore di Montegallo, zm. 19 marca 1496 w Vicenza) – włoski gwardian, lekarz, kierownik duchowy św. Kamili Baptysty Varano, kaznodzieja i błogosławiony Kościoła katolickiego.

Studiował najpierw w Ascoli, potem na uniwersytetach w Bolonii i Perugii. Po uzyskaniu w latach 1444 – 1445 doktoratu z medycyny i prawa rozpoczął praktykę jako lekarz w Ascoli Piceno. W 1451 poślubił Klarę Tobaldeschi. Rok później małżonkowie za obopólną zgoda wstąpili do zakonów – Klara do klarysek w Ascoli Piceno, a on do Zakonu Braci Mniejszych. Nowicjat odbywa w pustelni Fabriano, a następnie w San Severino, pod przewodnictwem Jakuba z Marchii. Po przyjęciu święceń kapłańskich został gwardianem, jego przełożeni powierzyli mu kierownictwo wspólnoty w San Severino. Przekazy hagiograficzne głoszą, iż pewnego dnia, gdy był głęboko pogrążony w modlitwie, miał usłyszeć głos, który mówił: „Bracie Marku, wyjdź i głoś miłość!”. Został kaznodzieją i mówcą. Zajmował się z piętnowaniem sporów i lichwy. Zakładał tzw. Monte di Pieta – kasy udzielające ubogim pożyczek na niewielki procent. Brak wyraźnych źródeł co do działalności w innych miejscowościach, ale na pewno w Fabriano w kwietniu 1470 r. została założona przez niego Monte di Pieta, zatwierdzona przez Radę Generalną miasta i burmistrza. W kolejnych latach, między 1471 i 1486 r., był aktywny jako kaznodzieja w Fano, Fermo, Ripatransone, Roccacontradzie (obecnie Arcevia), Ankonie i innych miastach na północy Włoch, dając impuls do założenia, regulacji lub reorganizacji lokalnych Monte di Pieta. W 1480 został mianowany przez papieża Sykstusa IV propagatorem i kolektor dziesięciny na rzecz krucjaty przeciw muzułmanom. Założył Monte di Pieta w Vicenza, którego statut został zatwierdzony w 1486, pierwszą taką instytucję na terytorium Republiki Weneckiej. Od 1486 do 1496 r. mieszkał w Vicenza w klasztorze San Biagio Vecchio. Zmarł 19 marca 1496 r. w Vicenza, i został pochowany w kościele San Biagio Vecchio; jego szczątki zostały po raz pierwszy przeniesione w 1522 r., kiedy to bracia przenieśli się do San Biagio Nuovo, a następnie w 1797 roku do kościoła San Giuliano, gdzie są wciąż obiektem kultu.

Beatyfikowany 20 września 1839 roku przez papieża Grzegorza XVI.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Marek z Montegallo

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź