Marek z Aviano

Bł. Marek z Aviano

Marek z Aviano

Marek z Aviano, właśc. Karol Dominik Cristofori, wł. Marco d’Aviano, Carlo Domenico Cristofori (ur. 17 listopada 1631 w Aviano, zm. 13 sierpnia 1699 w Wiedniu) – włoski kapucyn, wędrowny kaznodzieja, „duchowy lekarz Europy”, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.

Pochodził z licznej bogatej rodziny mieszczańskiej. Kształcił się w szkole jezuickiej. Był zafascynowany opowieściami o świętych. Przerwał jednak naukę, by zaciągnąć się do armii. W 1648 roku, zatrzymawszy się na nocleg w klasztorze kapucyńskim w Conegliano, nie opuścił go już.

Święcenia kapłańskie otrzymał 18 września 1655 roku. Kilka lat mieszkał w klasztorze. W 1664 roku został powołany do pracy misyjnej. Modlił się nad chorą mniszką, która była przykuta do łóżka przez 13 lat – została cudownie uzdrowiona. Wkrótce pojawiły się kolejne uzdrowienia. [potrzebny przypis]

12 września 1683 odprawiał mszę na Kahlenbergu przed bitwą pod Wiedniem, do której służył Jan III Sobieski.

W dniu 13 sierpnia 1699 roku zmarł w obecności cesarza Leopolda I i jego żony Eleonory. Jego ciało pochowano w krypcie kościoła kapucynów w Wiedniu, obok grobów cesarskich. W 1935 roku społeczeństwo Wiednia wystawiło mu pomnik.

Marek z Aviano został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w dniu 27 kwietnia 2003 roku.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Marek z Aviano

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź