Małgorzata Clitherow

Św. Małgorzata Clitherow

Małgorzata Clitherow

Małgorzata Clitherow z domu Margaret Middleton (ur. 1556 w Yorku, zm. 25 marca 1586 w Yorku) – święta katolicka i męczennica, ofiara prześladowań antykatolickich, nazywana „Perłą Yorku”, jedna z grupy Czterdziestu męczenników Anglii i Walii, konwertytka.

Przyszła na świat w rodzinie wytwórcy i sprzedawcy świec. Były to czasy schizmy Henryka VIII, który odseparował Kościół w Anglii od Rzymu. Mając 15 lat, wyszła za Johna Clitherowa, hodowcę bydła i rzeźnika. Urodziła dwoje dzieci. Nawróciła się na katolicyzm w 1574. Wspierała katolicką ludność północnej Anglii w czasie prześladowań. Jej syn, Henry, wyjechał do Reims, by przygotować się do przyjęcia święceń kapłańskich. Jej dom przy ulicy Shambles w Yorku stał się miejscem, w którym odprawiano Eucharystię. W przybudowie znajdował się otwór, przez który kapłan mógł uciec w razie niebezpieczeństwa lub polowania na księży. Dom męczennicy został zamieniony w kościół – Shrine of the Saint Margaret Clitherow.

Została aresztowana w 1586 pod zarzutem ukrywania księży katolickich. Odmówiła obrony, by uchronić własne dzieci przed procesem. Skazano ją na śmierć przez zmiażdżenie wrotami. Została zamęczona w Wielki Piątek 1586. Położono ją na ostrej skale wielkości męskiej pięści, a następnie przygnieciono drzwiami, które stopniowo obciążano kamieniami. Zmarła w 15 minut.

Małgorzata Clitherow została ogłoszona świętą w 1970 przez papieża Pawła VI, w grupie Czterdziestu męczenników Anglii i Walii, 25 października 1970 roku.

Wspomnienie liturgiczne św. Małgorzaty Clitherow obchodzone jest w Kościele katolickim 26 marca.

 

Jesteśmy wdzięczni, że jesteś z nami, czy podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj nas, zobacz również nasz pracę na kanale Youtube i kliknij subskrybuj. Zapoznaj się również listę pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się bliżej wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Święci: Małgorzata Clitherow

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź