Ludwik Zefiryn Moreau

Bł. Ludwik Zefiryn Moreau

Ludwik Zefiryn Moreau

Ludwik Zefiryn Moreau, właśc. fr. Louis-Zéphirin Moreau (ur. 1 kwietnia 1824 w Bécancour w Kanadzie, zm. 24 maja 1901 w Saint-Hyacinthe) – założyciel żeńskich zgromadzeń zakonnych, biskup w diecezji św. Hiacynta (Jacka Odrowąża) w Québecu, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego.

Był piątym z dwanaściorga dzieci swoich rodziców. W dniu 19 grudnia 1846 roku otrzymał święcenia kapłańskie, a w dniu 19 listopada 1875 roku został mianowany biskupem diecezji św. Hiacynta (archidiecezja Sherbrooke). Założył dwa zgromadzenia: Zgromadzenie Sióstr pod wezwaniem św. Józefa oraz Instytut Św. Marty dla obsługiwania seminarium, kurii biskupiej i zakładów wychowawczych w Saint-Hyacinthe.

Zmarł 24 maja 1901 roku mając 77 lat, w opinii świętości.

Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1924 roku. Został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w dniu 10 maja 1987 roku.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Ludwik Zefiryn Moreau

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź