Lucien Botovasoa

Bł. Lucien Botovasoa

Lucien Botovasoa

Lucien Botovasoa (ur. 1908 w Vohipeno, zm. 14 kwietnia 1947 w Manakarze) – świecki męczennik, tercjarz franciszkański, błogosławiony Kościoła katolickiego.

Urodził się jako pierwsze z dziewięciorga rodzeństwa. W wieku dziesięciu lat rozpoczął studia w szkole państwowej, aby w 1920 dołączyć do Kolegium św. Józefa Ambozontany prowadzonym przez Towarzystwo Jezusowe. W 1928 kończąc studia, uzyskał dyplom z dziedziny kształcenia i podjął pracę jako nauczyciel parafialny w Vohipeno.

W 1930 ożenił się z Suzann Soazana w kościele parafialnym w Vohipeno. Rok później urodził im się pierwszy z ośmiorga dzieci, syn Wincenty de Paul Hermann. Oprócz pracy nauczyciela we wsi, angażował się również w życie parafii. Jako doskonały nauczyciel, był również znakomitym poliglotą, znającym oprócz języka malgaskiego, również język angielski, niemiecki, francuski, łacinę i chiński.

17 kwietnia 1947 został aresztowany i bez formalnego procesu skazano go na śmierć. Został ścięty, a przed czym uklęknął i modlił się za swoich oprawców. Po czym jego ciało wrzucono do rzeki.

W 2011 rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. 4 maja 2017 papież Franciszek podpisał dekret o męczeństwie Luciena Botovasoa. Jego uroczyste wyniesie do chwały błogosławionych nastąpiło 15 kwietnia 2018 w Vohipeno (Madagaskar) przez kard. Angelo Amato.

 

Dobrze, że jesteś, dobrze Cię widzieć, jeśli podoba Ci się to co robimy prosimy wesprzyj nas, a gdy już to zrobisz zobacz nasz kanał na Youtube i kliknij subskrybuj🙂 i w wolnej chwili zobacz spis pieśni i modlitw, a także przyjrzyj się wszystkim Świętym i Błogosławionym.

 

Błogosławieni: Lucien Botovasoa

ZOBACZ WSZYSTKIE OPINIE (0)

0 opinie

Zostaw odpowiedź